Drzewko decyzyjne HACCP

Drzewko decyzyjne HACCP – skuteczna metoda identyfikacji i kontroli zagrożeń w żywności

Jak przy użyciu drzewka decyzyjnego HACCP możesz poprawić bezpieczeństwo żywności w Twojej firmie? Sprawdź, jak proste pytania mogą pozwolić na szybkie identyfikowanie krytycznych punktów kontroli i podjęcie działań niwelujących zagrożenia.

Bezpieczeństwo żywności to fundamentalna kwestia każdej firmy, która w jakikolwiek sposób zajmuje się żywnością. Drzewko decyzyjne HACCP w łatwy sposób pomoże identyfikować zagrożenie na każdym etapie produkcji żywności. Dzięki temu szybko wdrożysz środki zapobiegawcze. Jak zapewnić najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa podczas pracy z żywnością? Drzewko decyzyjne Ci w tym pomoże. A szczegółowe przedstawienie tego narzędzia znajdziesz poniżej.

Oferta Webszkolenie | Szkolenia HACCP

System HACCP, tj. z angielskiego System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli to szczegółowy sposób postępowania, przy którego zastosowaniu określane jest ryzyko wystąpienia zagrożeń i ich identyfikacja na każdym etapie produkcji dystrybuowania żywności. W oparciu o ustalone informacje podejmuje się działania, żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo zdrowotne żywności.

Twoja firma zajmuje się produkcją lub dystrybucją żywności? Postaw na dobre szkolenie HACCP! Co znajdziesz w naszej ofercie?

  • szkolenie, które może być zrealizowane jako wstępne lub okresowe,
  • kursy dostosowane do różnych branż, w których pojawia się żywność,
  • ceny szkoleń zaczynają się od zaledwie 95 zł.

Jeśli chcesz poznać szczegóły, zajrzyj na naszą stronę.

Drzewko decyzyjne HACCP – czym jest i jaką rolę pełni?

Takie drzewko decyzyjne to bardzo ważne narzędzie wykorzystywane do identyfikacji i oceny zagrożeń związanych z bezpieczeństwem żywności. Stosowanie drzewka nie jest obowiązkowe, ale zdecydowanie pomaga wyznaczać krytyczne punkty kontrolne w procesach związanych z produkcją lub dostarczanej żywności.

Drzewko decyzyjne HACCP

Co dzięki temu zyskasz?

  1. Możliwa będzie analiza zagrożeń i minimalizowanie ich wpływu na bezpieczeństwo żywności.
  2. Identyfikację, czy dane zagrożenie powinno być objęte zwiększoną kontrolą.
  3. Będziesz mógł systematycznie i skutecznie zarządzać procesami krytycznymi w Twojej firmie.

Jak zidentyfikować krytyczny punkt kontroli z drzewkiem decyzyjnym HACCP?

Jak zidentyfikować krytyczne punkty kontroli z drzewkiem HACCP

Ustalenie krytycznych punktów kontroli przy użyciu drzewka decyzyjnego HACCP składa się z kilku etapów.

Identyfikacja

Na samym początku musisz znaleźć od zidentyfikowania zagrożeń w Twojej firmie. Najlepiej, jeśli przyjrzysz się wszystkim procesom i procedurom w Twojej firmie i przeanalizujesz je pod kątem skutków, jakie mogą wywoływać w odniesieniu do bezpieczeństwa żywności.

W tym etapie chodzi o znalezienie takich czynników, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo żywności, którą dostarczasz lub produkujesz.

Tworzenie drzewka decyzyjnego

Kolejny etap to stworzenie drzewka decyzyjnego. Narzędzie to składa się z serii pytań, na podstawie których będziesz mógł jednoznacznie ocenić, czy dane ryzyko powinno zostać zakwalifikowane jako krytyczny punkt kontroli.

Jakie mogą być przykładowe pytania w drzewku decyzyjnym HACCP?

  • Czy istnieją sposoby, które mogą pozwolić zredukować zagrożenie?
  • Czy monitoring i kontrolowanie procesu są niezbędne, żeby produkt końcowy był bezpieczny?
  • Czy brak kontroli może wpłynąć na zwiększenie ryzyka?

Jeśli na te pytania odpowiesz twierdząco to musisz przyjąć, że dane ryzyko jest krytycznym punktem kontroli.

Analiza zagrożeń

Czyli tak naprawdę odpowiadanie na pytania, które przygotowałeś w drzewku. Pytania mogą się różnić, w zależności od tego, jakiego procesu i etapu prac dotyczy zagrożenie.

Po przeanalizowaniu zidentyfikowanego zagrożenia będziesz mógł przejść do podjęcia decyzji, czy wymaga ono zwiększonej kontroli.

Zagrożenia bezpieczeństwa HACCP

Rodzaje zagrożeń w żywności

Świadomość zagrożeń to najważniejszy krok do tego, żeby móc nimi zarządzać i skutecznie je kontrolować. Możemy wyróżnić 3 podstawowe rodzaje zagrożeń dla żywności.

  1. Zagrożenia biologiczne – czyli wszystkie mikroorganizmy mogące powstać na różnych etapach prac z żywnością, które finalnie będą miały negatywny wpływ na jej jakość i bezpieczeństwo. Przykłady zagrożeń w tym kategorii to: bakterie (np. salmonella), pasożyty, pleśń.
  2. Zagrożenia chemiczne – tutaj mamy do czynienia z sytuacjami, gdy do żywności dostaną się szkodliwe substancje. Może to być proces naturalny lub wypadek przy pracy. Jako przykłady można wskazać zanieczyszczenia przemysłowe lub alergeny.
  3. Zagrożenia fizyczne – to wszelkiego rodzaju ciała obce, które mogą znaleźć się w żywności w wyniku różnych sytuacji. Można do nich zaliczyć odłamki szkła, piasek, metal, czy fragmenty kości. Wszystkie te elementy mogą potencjalnie zagrażać zdrowiu lub życiu konsumentów.

Zapisz się na szkolenie HACCP dla wszystkich branż

Szkolenia HACCP Webszkolenie

Bezpieczeństwo żywności w Twojej firmie to priorytet? Postaw na najlepsze szkolenie HACCP.

Kursy oferowane przez naszą firmę nie zawierają wyłącznie ogólnej wiedzy. Wprost przeciwnie! Są całkowicie dostosowane do potrzeb i wyzwań, z jakimi mierzą się poszczególne branże.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami i już dzisiaj zamów swoje szkolenie.

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celu jak najlepszego dopasowania zawartości strony dla potrzeb użytkowników. Korzystanie z tej strony oznacza akceptację plików cookie i podobnych techniologii. Akceptuje Warunki korzystania