Szkolenie BHP dla florysty - Bezpieczeństwo i higiena pracy w zawodzie florysty
Florystyka to branża, która w ostatnich latach bardzo rozkwitła i to dosłownie. Sprzedawca – florysta to osoba, która obdarzona jest poczuciem estetyki i wrażliwością na piękno natury. Zadania zawodowe florysty tuż obok tworzenia gustownych kompozycji kwiatowych, obejmują wiele innych obowiązków. Jedną z nich jest wykonywanie czynności zawodowych zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Szkolenie BHP dla florysty znajduje się na głównej liście kursów niezbędnych do wykonywania danej kwalifikacji.
Poniższy artykuł pozwoli zrozumieć, dlaczego tak ważne jest profesjonalne szkolenie BHP oraz zadbanie o jak najwyższy poziom higieny pracy w zawodzie sprzedawca – florysta.
Znaczenie szkolenia BHP dla florysty
Dekorowanie sal weselnych, własna kwiaciarnia i możliwość zatrudnienia osób, a może wykonywanie kompozycji florystycznych w zakładzie pracy? Wiele osób spełniających się w zawodzie florysta pracuje na pełen etat w różnego rodzaju firmach usługowych. Czas pracy florysty różni się w zależności od miejsca i zapotrzebowania na usługi związane z wykonywaniem dekoracji florystycznych.
Kurs florystyki i certyfikat florystyczny w dłoniach, to otwarta droga do dalszego rozwoju umiejętności zawodowych i oferowania usług. Jednak egzamin potwierdzający kwalifikacje i tytuł florysty nie powinny być końcem edukacji.
Po ukończeniu kwalifikacyjnego kursu przychodzi czas na zadbanie o właściwe stanowisko pracy florysty i bezpieczeństwo – zarówno swoje, jak i przyszłych klientów. Dla każdego florysty ochrona własnego zdrowia i zdrowia osób z otoczenia powinny stanowić priorytet wykonywania zawodu. Niezbędna jest do tego właściwa wiedza z zakresu wykonywania pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny.
Dlaczego szkolenie BHP jest kluczowe dla florysty?
Specyfika pracy w branży florystycznej to szereg zadań obejmujących projekt dekoracji, tworzenie dekoracji roślinnych, pielęgnację roślin oraz obsługę klienta. Oferowane usługi mogą skupiać się w jednym miejscu (np. własna kwiaciarnia, zakład pracy) lub mieć o wiele większy zasięg (np. wykonywanie kompozycji florystycznych w salach okolicznościowych, kościołach, domach, biurach itp.). Wszystkie te czynności wymagają dobrej znajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa i umiejętnego ich wdrażania w codziennej pracy.
Zadania zawodowe florysty a szkolenie BHP
W wielu krajach, w tym również w Polsce, szkolenie z zakresu BHP jest obowiązkowe dla osób, które skończyły kurs florystyczny podstawowy i otrzymały tytuł zawodowy florysty. W zawodzie florysta, szkolenie BHP uznaje się za konieczne do zapewnienia sobie, pracownikom oraz klientom, jak najwyższej jakości świadczonych usług. Umiejętności florystyczne w połączeniu z wiedzą na temat przepisów i zasad bezpieczeństwa w miejscu pracy to idealny pakiet na dobry start w branży florystycznej.
Ryzyko zawodowe w pracy florysty
Ryzyko zawodowe w pracy sprzedawca – florysta jest bardzo zróżnicowane. Obejmuje wiele możliwych zagrożeń zdrowotnych i potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest duże. Zaliczamy do nich między innymi:
- urazy, rany, otarcia i inne rodzaje uszkodzeń skóry powstałe poprzez uderzenie spadającymi przedmiotami, kontakt z ostrymi narzędziami lub zbitym szkłem;
- ataki astmy, duszności i inne problemy z układem oddechowym poprzez kontakt ze środkami czyszczącymi i możliwe zagrożenia biologiczne;
- podrażnienie skóry i wysypki alergiczne powstałe przez sztuczne elementy ozdobne materiałów florystycznych, spraye, lakiery i farby do kwiatów ciętych;
- zagrożenia awaryjne w budynku pracy (np. pożar, awaria instalacji elektrycznej, zalanie zakładu pracy).
Szkolenie BHP dla pracowników branży florystycznej
Program szkolenia BHP dla florysty obejmuje takie zagadnienia, jak:
- Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ergonomia (postawa ciała) i czas pracy florysty.
Niezbędne elementy wyposażenia florysty (środki ochrony indywidualnej).
Wytyczne i zasady właściwego przystosowania stanowiska pracy.
Warunki pracy i regulacje prawne w zawodzie sprzedawca – florysta.
Ocena ryzyka zawodowego.
Zasady bezpiecznego użytkowania oraz przechowywania materiałów florystycznych i profesjonalnych narzędzi takich, jak: nóż florystyczny, sekator, nożyczki, pistolet na gorący klej, kombinerki, cążki do drutów, młotek.
Zasady bezpiecznego użytkowania substancji chemicznych, lotnych oraz materiałów i przedmiotów łatwopalnych (w tym materiałów żrących, klejów, farb w sprayu).
Metody postępowania w sytuacjach kryzysowych i zdarzeniach zagrażających zdrowiu lub życiu pracownika i osób z otoczenia (np. wypadek, pożar w miejscu pracy).
Okresowe szkolenie BHP dla florysty
Szkolenie okresowe BHP dla florysty to część całego procesu związanego z bezpieczeństwem i higieną pracy w miejscu wykonywania zawodu. Ten rodzaj szkolenia należy przeprowadzać regularnie, w momencie upływu terminu ważności poprzedniego szkolenia BHP.
Okresowe szkolenie BHP ma na celu odświeżenie zdobytej wiedzy na poprzednim szkoleniu, a także edukację pracowników w temacie najświeższych zmian w technologiach, regulaminach, procedurach i przepisach prawnych.
Program florystycznego szkolenia jest zbliżony do struktury wstępnych szkoleń BHP. Uczestnik szkolenia okresowego doskonali swoją wiedzę w temacie podstawowych zasad bezpiecznego użytkowania narzędzi i materiałów florystycznych. Ponownie zapoznaje się z informacjami, jak należy reagować w nagłych sytuacjach alarmowych. Program florystycznego szkolenia obejmuje również kwestie związane z ergonomią pracy, czasem pracy i właściwym utrzymaniem higieny osobistej w trakcie wykonywania czynności zawodowych.
Szkolenie okresowe BHP dla florysty to praktyka, zwiększona świadomość potencjalnych zagrożeń i możliwość dalszego wykonywania zawodu na jak najwyższym poziomie.
Wstępne szkolenie BHP dla florysty
Udział w kursie florystycznym i tytuł zawodowy florysty zobowiązują przyszłego pracownika do poszerzenia zakresu swojej wiedzy o kolejne cenne umiejętności mające wpływ na jakość pracy. Wstępne szkolenie BHP w zawodzie sprzedawca – florysta to pierwszy krok do zapoznania się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w miejscu pracy. To istotny element nauki zawodu, którego nie można pominąć.
Obowiązek realizacji wstępnego szkolenia BHP obejmuje zarówno nowego pracownika w zakładzie pracy, jak i osoby, które decydują się na otwarcie działalności gospodarczej (np. własna kwiaciarnia).
Wstępne szkolenie dla pracowników branży florystycznej musi zostać przeprowadzone wyłącznie w formie stacjonarnej. Pracownicy wykonujący pracę stacjonarnie są zobowiązani do odbycia szkolenia w tej samej formie.
Podczas szkolenia, florysta szczegółowo realizuje program, cele i zagadnienia. Otrzymuje niezbędną wiedzę dotyczącą zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w branży florystycznej. Jest to niezwykle ważna część całego procesu adaptacji pracownika do nowego stanowiska oraz warunków i zasad panujących w miejscu pracy.
Szkolenie BHP dla florysty z Webszkolenie
Żeby szkolenie BHP wpłynęło na umiejętności wykonywania pracy, a tym samym podniosło kwalifikacje zawodowe pracownika, musi być przeprowadzone profesjonalnie. Program kursu powinien być kompletny, a cele realizowane w sposób zrozumiały dla uczestników szkolenia.
Forma i sposób przekazywania informacji słuchaczom przekładają się na efektywność kursu. Profesjonalne szkolenie BHP dla pracowników branży florystycznej to wiedza teoretyczna połączona z praktyką. Wszystkie te czynności wpływają na zwiększenie świadomości pracowników oraz wyposażenie ich w cenny pakiet informacji.
Kurs kształcenia osób dorosłych w zakresie BHP może być organizowany przez profesjonalną platformę szkoleniową. W Webszkolenie znajdziesz właściwe szkolenie dla branży florystycznej. Wystarczy zarejestrować się na stronie szkoleniowej i dokonać wpłaty. Dostęp do platformy udostępniony będzie od razu, a po zdaniu szkolenia uczestnik otrzyma odpowiednie zaświadczenie.